Yemek

BOL KÖPÜKLÜ KAHVE YAPIMI

Türk Kahvesi
Türk kahvesi nasıl mı yapılır, bol köpüklü olması için neye dikkat edilir? Küçük küçük sırlarla 3 dakika içinde bir Türk kahvesi hazırlamaya ne dersiniz.

Türk kahvesi bol köpüklü nasıl yapılır?

Türk kahvesini çok seviyoruz çünkü: Anında bir zindelik verir, zayıflamayı sağlar, dost sohbetlerinin sembolü olmasının yanı sıra bir kültürel mirasımızdır… Tiryakiler hemen hemen her gün, kendilerine, misafirlerine bol köpüklü Türk kahvesi yapar. Bu sevgi, Türk kahvesine meraklarını artırır ve araştırmalara yönlendirir. Bunun sonucunda da harika bilgiler, deneyimler edinilir: Bol köpüklü Türk kahvesi yapılır, Türk kahvesinin yanında ne ikram edilir, en güzel Türk kahvesi fincanları nerede satılır, Türk kahvesinin farklı tarifleri nelerdir gibi sorulara yanıtlar buldunur. Tam bir kahve severlere…

Türk kahvesi nasıl yapılır?

En iyi Türk kahvesinin bakır cezvelerde yapılır. Eğer ağzınıza layık güzel mi güzel kahveler yapmak istiyorsanız, ilk iş olarak bakır bir cevze almalısınız, bu konuda Mardin bir markadır. Mardin’de Bakırcılar Çarşısından bir bakır cezve almanız iyi olur. Bakır cezve imkanınız yoksa cezvesiz bir şekilde de Türk kahvesi pişirme yöntemini kullanıp kahvenizi yapabilirsiniz fakat bizim tercihim bakır cevzedir. Kahveyi hazırlamak için 4 ana malzeme gerekir: soğuk su, Türk kahvesi, fincan ve cezve. Bunlar hazırsa, başlayalım:

Türk kahvesi fincanını suyla doldurup bu suyu bakır cevzeye dökün. Her fincan için bir tatlı kaşığı kadar tepeleme Türk kahvesi koyun. Eğer az şekerli kahve seviyorsanız, her bir fincan başına orta kahve için yarım çay kaşığı, şekerli kahve için de bir çay kaşığı şeker ekleyebilirsiniz. Kahve, su ve şekerin birbirine iyice karışması en mühim püf noktalarından bir tanesidir, bunu mutlaka dikkatle yapın.

Türk Kahvesi
Türk Kahvesi

Ocağın en küçük gözüne ve en düşük ateşine bakır cezvenizi koyun. Tam kıvamlı ve bol köpüklü Türk kahvesinin sırrı, kısık bir ateşte ve ağır ağır pişmesidir. Kahvenizi pişirirken asla karıştırmayacaksınız ki köpüğü kaçmasın. Dikkatlice kahvenin köpürmesini izleyin, gözünüz hep üzerinde olmalı ki taşıp ocağa dökülmesin.

Cezvede Türk kahvemiz köpürdüğünde ocaktan hemen alıp kahvenin yarısını alın. (Buna köpük çalmak deniyor.) Sonra cevzeyi tekrar ocağa koyup az hafif kabarcık çıkarana kadar ateşte tutun. Aman dikkat edin, kahveyi kesinlikle kaynatmayın çünkü işte o zaman Türk kahvesi yanabilir ve tadı bozulabilir. Şimdi kalan kahveyi fincanlara ağır ağır doldurun ve bol köpüklü Türk kahvenizi servis edebilirsiniz. Türk kahvesinin yapılması yazmasından daha kolay. 3 dakika kadar bile sürmeyecektir bol köpüklü Türk kahvesini hazırlamak…

Yazar Hakkında

admin

Yorum Ekle

Yorum eklemek için tıklayınız