Yaşam

Neden mi İngilizce Öğrenmeliyiz?

İngilizce Öğrenme
Dünyamızın dört bir tarafında milyonlarca insanoğlu İngilizce öğrenmekte ve alanda ciddi anlamda zaman ve para ayırmakta. Acaba bunun sebebi sizce ne olabilir? Bu arada sizce kaç ülkenin resmi dili olarak kullanılmaktadır?

İngilizce dili 54 ülkenin ve 400 milyondan fazla insanın ana dilidir. Dünya genelince ise İngilizce dilini yabancı dil olarak öğrenen veya konuşan insan sayısı iki milyara doğru gitmektedir. Uzun lafın kısası şüphesiz İngilizce bir dünya dili. Bu dili öğrenmek için sayısız nedenler var fakat biz bu yazımızda yine de birkaçını size yazalım. Neden İngilizce öğrenmeliyiz sorusunun en açık ve en net cevabı: İngilizce dilini öğrenmek kendinize yapabileceğiniz en büyük, en iyi yatırımlardan biridir.

İş Dünyasında İngilizce

İş dünyasının dili İngilizce’dir. Çaycı ilanlarında İngilizce bilenlere öncelik tanınması yakındır. Globalleşen dünyamızda ve ticarette sınırların artık kalktığı bir dünyada İngilizce bir iletişimin aracı olmuş durumda. Uluslararası alanda gerçekleştirilen sergiler, konferanslar, fuarlar, iş toplantıları da uzun zamandır İngilizce. İngilizce iş hayatında kıdem atlamanın, mesafe kat etmenin, kariyerinizde yol almanın ana kilometre taşlarından biridir. Çünkü hem iş bağlamında öğrenmeyi hem de farklı diller arası iletişimi mümkün kılıyor. Şayet mesleki yeteneklerinizin iyi olmasının yanında iyi derecede İngilizce de biliyorsanız çok uluslu firmalarda veya yurtdışında çalışmak gibi imkanlarınız olmaktadır.

Eğitimde İngilizce

İş dünyaında olduğu gibi eğitim dünyasının dili de tartışmasız bir şekilde İngilizce dilidir. Global dünyanın en prestijli okulları eğitimlerini İngilizce dili üzerinden vermektedir. Dünyanın en tanınmış akademik dergileri İngilizce diliyle yayın yapmaktalar. En güncel, en yeni kitaplar her konuda İngilizce olarak basılmakta. Hemen hemen her ülkede yerel yayın yapan kanalların İngilizce versiyonları olmakta hatta bazı gazetelerin de İngilizce yayın yapanları vardır. Yani yeni yetenekler edinmek, yeni bilgilere ulaşmak için İngilizce dili şart. Daha da ötesi çağımızın en büyük bilgi kaynağı internette ana kaynaklar İngilizce. Örneğin Wikipedia’de dört buçuk milyondan fazla İngilizce makale bulunmaktadır.

Neden İngilizce Öğrenmeliyiz
Neden İngilizce Öğrenmeliyiz

Sanat, Kültür, Eğlence Dili İngilize

İngilizce dili eğlencenin, sanatın ve kültürün dilidir aynı zamanda. İster Hollywood sevin isterseniz Bollywood… Dünya sinemalarında en çok ilgi gören filmlerin çoğu İngilizce, en çok çekimi yapılan filmlerin ve dizilerinde dili İngilizce. İngilizce diliyle çekimi yapılmış çok sayıda kaliteli diziler var. Hâlâ yıllardır seyredilen, konuşulan ve İngilizce dillerini geliştimek isteyenlerin takip ettiği bazı diziler: Lost, How I Met Your Mother, Friends, Dexter, Breaking Bad, Big Bang Theory…

Küresel dünyanın bir vatandaşı olmak için İngilizce dilini bilmeniz yeterli. Kendi ülkemizin sınırlarını geçip dünyayı görmenize, gezmemize, yaşamamıza, öğrenmemize olanak sağlıyor. Dünyanın neresine gitmek isterseniz gidin. İngilizce, yabancı ülkelere ve kültürlere rehberiniz oluyor.

Yazar Hakkında

admin

Yorum Ekle

Yorum eklemek için tıklayınız